Łodzie na Rzece Chao Praya w Bangkoku

0
13979
Lokalna łódź kursująca po rzecze Chao Praya w Bangkoku.
Lokalna łódź kursująca po rzecze Chao Praya w Bangkoku.

Transport publiczną łodzią po rzece Chao Phraya może być świetnym sposobem na podróż po Bangkoku, system łodzi i ich różnokolorowych flag mogą być na początku niezrozumiały dla turysty po raz pierwszy, ale nie jest taki trudny aby przemieszczać się wzdłuż rzeki. Łodzie te wyróżniają się swoją oryginalnością pośród zróżnicowanego transportu publicznego w mieście.

Niektóre przystanie znajdują się w pobliżu głównych turystycznych miejsc w stolicy Tajlandii jak Wat Pho Świątynia Leżącego Buddy, Wielki Pałac, czy też słynna backpakerska ulica Khao San, podróż łodzią znacznie ułatwia przemieszczanie się w godzinach szczytu. Rzeką można dotrzeć do przyległej prowincji na północy Nonthaburi, w której znajduje się wyspa na rzece Koh Kret. Niewątpliwie dla turysty przemieszę nie się lodżią po rzece Chao Praya to jedna z ciekawych from transportu w Bangkoku warta spróbowania.

Rozkład przystanków na rzece Chao Praya w Bangkoku.
Rozkład przystanków na rzece Chao Praya w Bangkoku.

Istnieją różne typy łodzi oferujących różne połączenia, a niektóre z ekspresowych łodzi zatrzymują się tylko na głównych przystaniach. Jeśli chcesz przedostać się na druga stronę rzeki, są promy, które kosztują 3 Bahty. Łodzie kursują w górę i w dół rzeki, koszt wynosi około 10-15 THB w zależności od długości trasy. Chao Phraya Express Boat Company posiada wiele linii, w tym także turystyczną, która jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem: zatrzymuje się gdziekolwiek na żądanie i zapewnia dostęp do takich atrakcji jak Wat Arun Świątynia Świtu, Wielki Pałac, Wat Po czy też muzeum Barek Królewskich.

Głównym hubem – przystanią jest Sathorn Pier, do którego można dotrzeć BTS Skytrain na Stacji Saphan Taksin, tuż pod stacją znajduje się Pier.

Rodzenie linie łodzi w Bangkoku.

Przystanie na rzece Chao Paraya

Wszystkie przystanie zwane ท่าเรือ (tha ryea) ciągnące się wzdłuż rzeki Chao Phraya w Bangkoku są wyraźnie oznakowane w języku angielskim. Przystanie północne oznaczone są literą „N”, a następnie przez liczbę oraz nazwę własną, na południe od Central Pier Sathorn są oznaczone literą „S” i analogicznie kolejno przez liczbę i nazwę własną. Najbardziej popularne atrakcje turystyczne i zabytki znajdują się pomiędzy Sathorn, a przystankiem N13 w kierunku północnym. Jazda z Central Pier do N13 (Tha Phra Arthit / Banglamphu) trwa około 30 minut.

Rodzaje łodzi publicznych w Bangkoku.
Rodzaje łodzi publicznych w Bangkoku.

Łodzie ekspresowe po rzece Chao Praya

Główne publiczne ekspresowe łodzie przewożące pasażerów w Bangkoku są obsługiwane przez firmę Chao Phraya Express Boat. Mają wiele różnych rodzajów statków, które są zróżnicowane w zależności od koloru flagi. Bilety można kupić bezpośrednio na samej łodzi.
Gdy pojawi się na łódź na przystani trzeba poczekać aż zacumuje a następnie wsiada się z tyłu. Aby wyjść należy pamiętać, aby wcześniej zasygnalizować i przejść na rufę, gdyż łodzie mogą zatrzymać się na żądanie. Jeśli nikt nie sygnalizuje i nie ma ludzi na przystani, może dalej popłynąć.

Należy pamiętać również, że nie wszystkie linie zatrzymują się na każdej przystani (sprawdź mapę wcześniej). Polecam też posiadanie przy sobie drobnych pieniędzy gdyż osoby sprzedające bilety mogą mieć kłopot z wydaniem reszty.

Rozkład łodzi.
Rozkład łodzi.

Linie łodzi ekspresowych w Bangkoku

1. Lokalna linia bez flagi
– zatrzymuje się na każdym przystanku
– Trasa Wat Rajsingkorn (S3) – Nonthaburi (N30)
– Operuje: Poniedziałek – Piątek, 6-18
– Bilety 8-20 THB

2. Pomarańczowa flaga
– zatrzymuje się na większości przystanków
– Trasa Wat Rajsingkorn (S3) – Nonthaburi (N30)
– Operuje codzienni od 6- 19
– Bilety 15 THB

3. Zielona flaga
– zatrzymuje się na połowie przystanków
– Trasa Sathorn – Pak Kret (S33)
– Operuje: Poniedziałek – Piątek, 06.10 – 08.10 i 16.05 – 18.05
– Bilety 13-32 THB

4. Żółta flaga
– zatrzymuje się tylko na 11 przystannkach
– Trasa Sathorn – Nonthaburi (N30)
– Operuje: Poniedziałek – Piątek, 06.15 – 08.12 i 16.00 – 20.00
– Bilety 20-29 THB

Przystanki łodzi turystycznej w Bangkoku.
Przystanki łodzi turystycznej w Bangkoku.

Łodzie turystyczne po rzece Chao Praya w Bangkoku

Łodzie turystycznie z niebieską flagą droższe niż inne, ale za to to mniej zatłoczone, więc nie powinno być żadnych problemów z dostaniem miejsca siedzącego. Na pokładzie spotkamy lokalnego angielskojęzycznego przewodnika z mikrofonem wskazującego lokalne zabytki oraz atrakcje. Jednodniowe nieograniczony bilet jest dostępny za 100 Bahtów i obejmuje podręczną mapę rzeki z przystaniami. Jednorazowy bilet można nabyć za 40 THB. Łodzie turystyczne kursują codziennie od 9 do 19.00 i zatrzymują się na żądanie na każdym przystanku na trasie Central Pier Sathon – Phra Athit N13

Łodzie hotelowe w Bangkoku

Niektóre 5* hotele (The Oriental, The Peninsula, Bangkok Marriott & Spa) posiadają swoje własne łodzie umożliwiając przedostanie się na drugą stronę rzeki, przystań zazwyczaj sjest przy hotelu, dla wygody klientów. Odpływają one z głównej przystanie Central Pier Sathorn.

Prom łączący Tha Tien niedaleko Wat Pho z Wat Arun.
Prom łączący Tha Tien niedaleko Wat Pho z Wat Arun.

Promy rzeczne

Małe promy są dostępne w większości przystani, przewożą one pasażerów na drugą stronę rzeki. Kosztują niewiele od 2 do 4 THB. Najczęściej używanym promem przez turystów jest połączenie przystani Tha Tien niedaleko Wat Pho ze Świątynia Świtu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.